Máma a drogy... informace, kontakty, praktické rady

JSEM TĚHOTNÁ A CHTĚLA BYCH DÁT DÍTĚ K ADOPCI (osvojení)

Pokud jste těhotná a nacházíte se v situaci, ve které uvažujete o možnosti přenechat dítě adoptivním rodičům, zde naleznete základní potřebné informace.

Chápeme, že vaše situace není vůbec jednoduchá. Velmi oceňujeme, že se snažíte o ní zodpovědně přemýšlet a zajistit dítěti vhodné prostředí, ve kterém mu bude možné poskytnout odpovídající péči! Určitě o tomto rozhodnutí s lidmi kolem vás mluvíte a slyšíte různé názory. Je dobré vše dobře promyslet, ale to zásadní rozhodnutí je na vás, případně na otci dítěte.

 

Jak tedy postupovat?

Prvním krokem, který je vhodné udělat, je informovat o Vašem plánu pracovnici orgánu sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD), nebo-li sociálku. Tu najdete na městském/obecním úřadu dle Vašeho trvalého bydliště. Sociální pracovnice OSPOD by s vámi měla celou situaci projít, případně Vám pomůže hledat i jiná možná řešení. Výhodou takového kontaktu s OSPOD ještě v době těhotenství je, že se mohou včas začít hledat vhodní a připravení adoptivní rodiče tak, aby dítě mohlo co nejdříve do náhradní rodiny.

 

Pokud se nacházíte daleko od vašeho trvalého bydliště a nemáte možnost, jak se tam dostat či nemáte k Vaší sociální pracovnici z jakéhokoliv důvodu důvěru, obraťte se na sociálního pracovníka, případně jiného pracovníka adiktologické služby, se kterou jste v kontaktu. Pomůže vám celou situací projít, zjistí vám potřebné informace a případně Vás doprovodí na potřebná místa jako je porodnice, soud, OSPOD aj.

 

Pokud jste před porodem nekontaktovala OSPOD, můžete samozřejmě sdělit svůj plán až v porodnici, a to, čím dřív, tím lépe. Většinou se personál snaží v takové situaci omezit váš poporodní kontakt s novorozencem na minimum tak, aby vás to co nejméně traumatizovalo. Po porodu budete převezena na gynekologické oddělení místo na oddělení šestinedělí a také vás dříve propustí.

 

Konečný souhlas k adopci lze dát až 6 týdnů po narození dítěte, tedy po skončení šestinedělí. Dává vám to čas si situaci ještě promyslet. Pokud chcete souhlas k adopci opravu dát, je potřeba ho sdělit soudu. Je jedno jakému, nemusíte do místa trvalého bydliště, pomůže vám znovu sociální pracovník, případně někdo jiný ze sociálních služeb. Na tento souhlas prosím nezapomeňte, urychlíte tak možnost dítěte dostat se do rodiny. Souhlas poté můžete ještě do 3 měsíců od jeho udělení zrušit.


Pozor, pokud budete do rodného listu uvádět otce, bude potřeba i jeho souhlas! Otec ho však může před soudem udělit ihned po narození dítěte.

 

Pokud se dítě dostane do adoptivní rodiny, ztrácíte jakákoliv rodičovská práva i rodičovské povinnosti. To znamená, že již nemůžete o dítěti dále rozhodovat, navštěvovat ho aj., ale také nemáte například povinnost placení výživného.

 

 

SANANIM z. ú.
Ovčí Hájek 2549/64A, 158 00 Praha 13
IČ: 00 49 60 90
Tel: 284 822 872; 284 825 817
Fax: 266 315 306
Pro zaměstnance
Nadace České spořitelny Metrostav Tondach Sudop
Praha 1 Hlavní město Praha Ministerstvo práce a sociálních věcí Ministerstvo zdravotnictví

© 2007 Sananim, z. ú. Všechna práva vyhrazena | Developed by Honeypot.cz


Creative Commons License
Uvedené dílo (dílo) podléhá licenciCreative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně 3.0 Česko